Projekt Body shaming – jak si TO nepouštět k tělu

od 1. ledna 2025 do 31. prosince 2025

V Centru Anabell se již od roku 2004 zaměřujeme nejen na pomoc lidem s poruchami příjmu potravy a jim blízkým, potažmo rodinám s dětmi s duševními obtížemi, ale také na preventivní a osvětové aktivity. Jednou z nich je dnes již tradiční Měsíc bez diet, který organizujeme každoročně vždy po celý měsíc květen. Květen z toho důvodu, že 6. května se slaví Mezinárodní den bez diet. Našim záměrem je zvýšit informovanost veřejnosti o poruchách příjmu potravy a také o nebezpečí diet či rozličných webů, chatů a sociálních sítí s touto tématikou, pokud si na nich lidé radí, jak přijmout poruchu příjmu potravy jako životní styl. 

 

I v roce 2025 se kampaň Měsíc bez diet stala součástí velkého projektu, který realizujeme s podporou Ministerstva zdravotnictví a Krajského úřadu Jihomoravského kraje. Tentokrát jsme se zaměřili na body shaming. Jde o ponižování nebo kritizování někoho kvůli jeho vzhledu, tvaru postavy nebo jiným tělesným rysům. Může se týkat různých aspektů těla, například váhy, výšky, postavy, pleti, vlasů, či jiných viditelných odlišností. Nejčastěji se spojuje s negativními poznámkami o tělesné hmotnosti (např. „Jsi moc tlustý/á!“ anebo naopak „Jsi moc hubený/á!“), ale může se týkat i dalších charakteristik. Asi tušíte, že od body shamingu vede jen krátká cesta k problematice poruch příjmu potravy.

 

                                     

 

Obsahem našeho projektu jsou opět rozličné osvětové a preventivní aktivity. Snažíme se tak v nejširší míře oslovit kohokoli, komu by informace mohly být užitečné a kdo by v okamžiku, kdy budou potřeba informace, jak a kde vyhledat odbornou pomoc, věděl, kam nejlépe dotyčného nasměrovat.

 

K projektu patří i velká kampaň s videospotem a kvízem na školách v síti interaktivních obrazovek Ámos vision (https://amosvision.cz/cz).

 

Podívejte se na výčet dalších projektových aktivit:

 

  • Opět pro vás vytváříme internetové memy
  • Proběhnou 2 online besedy pro rodiče dětí ohrožených poruchou příjmu potravy
  • Připravujeme vydání prázdninového Newsletteru Anabell  
  • Točíme pro vás podcasty s názvem Ptá se ředitelka Anabell … a Ptá se tisková mluvčí Anabell …  
  • Zrealizujeme besedy s nutričními terapeuty s názvem „Sejdeme se spolu u rodinného stolu“
  • Uspořádáme workshop s Ridinou Ahmed, zakladatelkou projektu Moje tělo je moje (https://mojetelojemoje.cz/) k tématu body shamingu

 

Na vybrané fotografie nebo upoutávky a výstupy ze všech projektových akcí se můžete podívat níže:

  • Internetové memy

    


 Zpět na seznam projektů